Witaj na Midbrisic!

Klockowe Sródziemie
Witaj!

Jest to strona poświęcona tylko i wyłącznie konstrukcjom oraz sceneriom stworzonym w uniwersum Tolkiena, jakie każdy fan LOTR zna mniej lub bardziej. Jest to zaiste bardzo rozbudowany świat, który można zgłębiać latami. Uważam Tolkiena za mistrza w tworzeniu świata oraz zachowaniu spójności. Jest to coś naprawdę genialnego, aby przez tak wiele lat być w stanie tworzyć świat z solidnymi fundamentami rozbudowując go ciągle o nowe wątki.

Kilka słów...

Warto byłoby się zapewne jakoś przedstawić. Jeśli chodzi o mnie, to jestem programistą z zawodu już troszkę wiekowym, który ciągle pamięta jak dostał w prezencie jako 6-latek zestaw LEGO 6349 Dom wakacyjny. Jaka to była nieskończona radość w próbach jego ułożenia. LEGO zawsze było obecne w moim dzieciństwie, choć nie było tego dużo. Zawsze marzyłem o zbudowaniu genialnych scenerii, które były wtedy dostępne w katalogach LEGO. Na jakiś czas ta pasja do klocków została u mnie uśpiona aż do czasu 2014, gdy jako już dorosły człowiek zacząłem kolekcjonować wszystkie możliwe zestawy z lat 80tych i 90tych. Nazbierało się tego bardzo dużo i byłem bardzo zdeterminowany, aby uzbierać jak najwięcej. Nadszedł ten moment, w którym mogłem spełnić marzenie z dzieciństwa o budowie tych wszystkich scenerii z katalogów LEGO i nawet więcej. Dlatego też stworzyłem stronę Clabrisic, aby podzielić się moimi sceneriami oraz zdjęciami zestawów w sceneriach w sposób jak ja to widzę. Jest to też po części powód, dlaczego ta strona nazywa się Midbrisic. Jako, że jestem programistą i tworzenie stron nie jest mi obce od wielu lat, był to też moment na wykorzystanie mojego autorskiego framework'a. Pozwala to na pewno na większą dowolność w sposobie prezentacji.

Dlaczego nazwa Midbrisic?

Jest to nazwa pochodząca oczywiście od Middle-Earth. Końcówka natomiast, jest pochodną mojej głównej strony o LEGO czyli Clabrisic. Ta nazwa została złożona ze spółgłosek Classic Bricks. Ostatecznie zamysłem jest, by nazwa Midbrisic reprezentowała świat Śródziemia z perspektywy klocków. Zestawy własne, czy też MOCki jak kto woli na tej stronie oznaczone są jako MIDS. Middle-Earth Set rozwijając. Nie mnie jednak jest to własny zestaw, zazwyczaj stworzony przeze mnie choć nie wykluczam, że może będzie to w przyszłości ktoś jeszcze.

Skąd pomysł na Midbrisic?

Jestem fanem klocków LEGO od dziecka. Mimo że przez pewien okres w życiu uśpiłem to w sobie, to od prawie 10 lat jestem mniej lub bardziej ponownie aktywny w układaniu różnych rzeczy z kloca. Szczerze powiedziawszy, to co najbardziej lubiłem w zestawach z lat 80tych i 90tych to spójność oraz systematyczność. Motywów było zaledwie kilka, ale każdy był dopieszczany i tworzony z pasją. Każdego roku nowe zestawy dochodziły w podobnym stylu. Gdy chciałem zbudować scenerie zamkową, miałem do wyboru 10 zestawów i to każdy z przynajmniej czterema alternatywnymi konstrukcjami jako propozycje na tyle opakowania. To było myślę kluczowe. Bardzo ubolewam, ze grupa LEGO porzuciła w pewnym sensie tą myśl. Jest sporo fajnych i nie raz genialnych zestawów z wielu motywów i podrzędnych motywów, ale brak tej spójności i systematyczności. Ja rozumiem, że niektóre zestawy to tak zostały wydane tylko dla AFOLi jak Rivendell lub ostatnia forteca Eldorado. No ale czemu nie zrobić motywu z tego, czemu nie dać serii zestawów a w tym tez małe, średnie itp. Tak by rozbudzić tą chęć posiadania wszystkich z danego motywu jak to bylo 30 lat temu. No nic, trochę za bardzo rozpisuje się, a miało być o Midbrisic!

Klockowe Sródziemie
Cardolan

Jestem również fanem LOTRO, czyli jedynej gry MMO w uniwersum LOTR istniejącej od 15 lat! Jest to prawdziwy majsterszyk, tworzony z pasją od wielu lat i rzeczywiście, większość świata Tolkiena możecie tam eksplorować z bardzo wieloma ciekawymi historiami. Mogę powiedzieć, że jak ktoś czuje niedosyt po filmie Jacksona to powinien zobaczyć tą grę. LOTRO jest totalnie wierne książkom. Wszystko możecie tam znaleźć, a można grać w tą grę tysiące godzin. LOTRO gram od praktycznie początku z kilku-letnią przerwą również. Jest to jedyna gra, która potrafi wciągnąć na długo i zawsze jest coś, co można zrobić.
Od pewnego czasu zacząłem również kolekcjonować nowe zestawy, choć bardziej wybrednie. Nie interesują mnie tak bardzo zestawy z LEGO City lub generalnie miasta, a raczej te z Icons. Rivendell to było coś, co kupiłem 2h po wydaniu. Dawno tak nie czekałem na wydanie jakiegoś zestawu. Podobnie forteca Eldorado, Galaxy Explorer lub nawet Delorian z powrotu do przyszłości. Oczywiście zamek wydany rok temu również, genialna konstrukcja. Bardzo podobają mi się te budowle i można pogratulować projektantom z LEGO za ciekawe pomysły i efekty. Mówię o tym dlatego, bo właśnie na początku 2023 urodziła mi się w głowie myśl, aby też coś stworzyć od zera wykorzystując nowe klocki. Clabrisic jest dla mnie zarezerwowane tylko dla starych elementów, nie używam tam żadnych klocków wydanych po 1996 roku. Takie mam założenie. Jednak chciałem stworzyć coś też od zera i móc podzielić to na zestawy, które można potem łączyć w całość. Tak też powstało Midbrisic, jako połączenie LOTR lub też LOTRO z klockami. Dwóch rzeczy, które lubię i znam.

Co można znaleźć na Midbrisic?

Klockowe Sródziemie
Brama wschodnia w Bree

Nie ukrywam, że moją główną inspiracją jest świat w LOTRO. Jest to jednak świat bardzo rozbudowany i zarazem ograniczony. Przykładowo, większość budowli jak to w grach to atrapy, nie da się wejść do każdej a tylko do konkretnych. Jednak z zewnątrz budują bardzo ciekawą scenerię. Ponadto przestrzeń w grze jest nieograniczona, a z klocków to każdy wie, że im więcej terenu to też miejsca i klocków trzeba multum więcej. Dlatego też staram się zrobić tutaj pewien kompromis i po części budować mniejsze ale dokładniejsze budowle. Nie raz muszę improwizować i sam coś nowego stworzyć.
Dla przykładu można zobaczyć kilka porównań poniżej z budowli, jakie już stworzyłem.

Klockowe Sródziemie
Wschodnia brama w Bree
Klockowe Sródziemie
Brama wschodnia w Bree

Klockowe Sródziemie
Stajnia w Bree
Klockowe Sródziemie
Stajnia w Bree

Czasami po prostu improwizuję i Karczma pod zakręconym dzwonem jest tego przykładem. W LOTRO nie ma czegoś takiego, ale trochę poszperałem i oprócz Prancing Pony w Bree znajdowała się także karczma Twisted Bell Inn. Wioska Bree nie jest aż tak mała, żeby mieć tylko jedną Karczmę szczególnie w Śródziemiu.

Klockowe Sródziemie
Losowy budynek w Bree
Klockowe Sródziemie
Karczma pod zakręconym dzwonem

Dlaczego Bree? ktoś mógłby zapytać. Właściwie to zaczęło się od bramy a potem poszedłem za ciosem. Chciałem coś stworzyć w dużej skali z podziałem na części, tak by móc zawsze coś nowego dołożyć do całości. Pomysłów mam wiele, ale modularność i spójność jest dla mnie kluczowa. Nie ukrywam, ze na początku myślałem też o Minas Tirith w konkretnej skali z podziałem również na części, choć na razie temat odłożyłem.

Jak powstają budowle MIDS?

Wszystkie budowle najpierw projektuję w LEGO Bricklink Studio. Posiadam własne autorskie oprogramowanie do analizy zasobów i łatwego określenia czego mi brakuje w kolekcji do stworzenia nowego budynku. Importując zamówienia z Bricklink/BrickOwl oraz modele ze Studio jestem w stanie łatwo kontrolować magazyn klocków oraz szybko określić co muszę dokupić. Jest to zaiste bardzo istotne w moim tworzeniu, bez tego zgubiłbym się łatwo. Kolejnym etapem jest stworzenie instrukcji do budowli.

Klockowe Sródziemie
Instrukcja domu Wypychacza

Jest to bardzo istotne. Doświadczam tego za każdym razem, przy tworzeniu instrukcji znajduje wiele błędów jak nachodzące klocki lub przy budowie wg. instrukcji znajduje wiele problemów stabilizacyjnych. Poprawek nanoszę wiele w tym procesie. Nie raz muszę nawet przemodelować kompletnie daną część jak dach.
Jednak budowa tych złożonych konstrukcji to zaiste wielka przyjemność. Postanowiłem, że wszystkie budynki będę robił zamknięte. Mam na myśli zabudowane dookoła. Każdy jednak jest modułowy, można łatwo dostać się do środka poprzez zdjęcie kolejnego piętra lub dachu. Nie jest to nic nadzwyczajnego, dokładnie tak samo jak na przykład w LEGO Icons budynku kowala.

Klockowe Sródziemie
Zdejmowany dach

Jednak ostatecznie jestem zadowolony tworząc stabilną konstrukcję z pełnie zagospodarowanym wnętrzem.
Wszystkie instrukcje udostępniam również na Rebrickable, jeśli ktoś jest zainteresowany budową.

Klockowe Sródziemie
Bank wewnątrz

Tak przedstawia się ogólny zarys tworzenia konstrukcji na Midbrisic. Jeśli będzie większe zainteresowanie, mogę dany aspekt opisać mocniej w kolejnym artykule.
Skupiłem się mocno na wiosce Bree i jak na razie jestem zadowolony z rezultatów.

Klockowe Sródziemie
Droga od wschodniej bramy

Nie jest to jednak jedyna lokacja, jaką chce stworzyć z uniwersum Tolkiena. LOTRO daje wiele inspiracji, jednak trochę czasu potrzebuje na budowę nowej konstrukcji i doszlifowanie jej. Nie mniej jednak, co jakiś czas pojawi się tutaj coś nowego!
Zapraszam dzięki za zainteresowanie.
Komentarze
Nie napisano jeszcze komentarza.
Napisz komentarz...
Copyright © 2011-2024 by Rogdush, Powered by Spidron ©LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGOCzas ładowania: #LOAD_TIME# Wielkość HTML: #SCRIPT_SIZE# | Czas wykonania: 0.576s | Unknown (Robot )
0 osób przegląda stronę. 0 gości oraz 0 zalogowanych osób. Zalogowani: Brak